Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
25. maj 2012
Kommunaldirektør Peter Zahlekjær erkender, at Hillerød Kommunes økonomisystem skal i udbud, og ikke automatisk gå til KMD.
Foto: Allan Nørregaard
Hillerød - 10. marts 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen KMD-aftale skal i udbud næste gang til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

KMD-aftale skal i udbud næste gang

2 har anbefalet denne artikel
Når Hillerød Kommunes kontrakt med it-firmaet KMD om brug af dets økonomisystem Opus udløber efter tre år, så vil Hillerød Kommune sende opgaven i udbud. Det fastslår Hillerød Kommunes kommunaldirektør Peter Zahlekjær.

Sidste år indgik kommunen to store aftaler med KMD. Den ene var en anskaffelse af KMD's økonomisystem Opus til en værdi af godt ni millioner kroner over tre år, den anden var en aftale om at outsource løn- og personaleadministrationen til KMD, en aftale til godt 48 millioner kroner over syv år. Begge aftaler indgik kommunen uden at sætte opgaverne i udbud, og om det var en korrekt beslutning er henholdsvis Klagenævnet for Udbud og Konkurrencestyrelsen ved at behandle.

Men Hillerød var ikke den eneste kommune, der anskaffede sig Opus uden at afholde udbud. Det gjorde op mod 30 kommuner, heriblandt Tønder, hvor afgørelsen allerede er faldet og gik imod kommunen.

Og det får betydning for Hillerød, oplyser kommunaldirektøren.

- Den afgørelse er principiel for alle kommuner, så naturligvis tager vi afgørelsen til efterretning. Der er noget læring i det her. Når kontrakten udløber om tre år, så udbyder vi igen, fastslår Peter Zahlekjær.

Udtalelsen kom han med, før Frederiksborg Amts Avis afslørede, at kommunaldirektøren 11. august sidste år fik betalt Madonnakoncert i Parken og middag på restaurant Il Dona i København af KMD.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen