Foto:
Send artiklen Ildsjæl fik Lions Humørlegat til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Ildsjæl fik Lions Humørlegat
Andre læsere anbefaler:
Ganløse: Susan Kielstrup fik Lions Club i Ganløses årlige Humørlegat.
Hvert år uddeler Lions Club i Ganløse et Humørlegat. I år gik det til ildsjælen Susan Kielstrup, der udover hæderen og et flot indrammet diplom også modtog 2500 kroner. Legatet bliver hvert år uddelt til en person eller en gruppe, der med deres adfærd eller gode humør er med til at gøre Ganløse, Slagslunde og det omgivende lokalsamfund til et rart sted at bo og være.
Susan Kielstrup er meget glad for legatet. Det fortæller hun Frederiksborg Amts Avis
- Jeg ved godt hvad pengene skal bruges til. Jeg har længe ønsket mig en iPad , men jeg synes, at det var lidt mange penge at bruge for sjov. Men nu har jeg jo fået et pænt tilskud til en, siger Susan Kielstrup.
Flere relevante nyheder Hvert år uddeler Lions Club i Ganløse et Humørlegat. I år gik det til ildsjælen Susan Kielstrup, der udover hæderen og et flot indrammet diplom også modtog 2500 kroner. Legatet bliver hvert år uddelt til en person eller en gruppe, der med deres adfærd eller gode humør er med til at gøre Ganløse, Slagslunde og det omgivende lokalsamfund til et rart sted at bo og være.
Susan Kielstrup er meget glad for legatet. Det fortæller hun Frederiksborg Amts Avis
- Jeg ved godt hvad pengene skal bruges til. Jeg har længe ønsket mig en iPad , men jeg synes, at det var lidt mange penge at bruge for sjov. Men nu har jeg jo fået et pænt tilskud til en, siger Susan Kielstrup.
- få nyhedsbrevet
- Jeg synes det er sjovt at have med mennesker at gøre, og når man bor i en landsby er det jo sjovt at gøre noget. Vi har boet her i 12 år, og når man ikke har børn i skole eller hund, der skal luftes, så kan man vælge at blive bag hækken eller deltage i livet. Jeg valgt det sidste, siger modtageren af Humørlegatet.
Susan Kielstrup fil overrakt legatet ved en ceremoni i Lions Clubs lokaler på Bundsgård i Ganløse.








