Send artiklen I fængsel for knytnæveslag på Pillen til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
I fængsel for knytnæveslag på Pillen
Andre læsere anbefaler:
Allerød: En 20-årig mand fik mandag eftermiddag en tillægsdom på 30 dage for vold på Pillen i Allerød, blot to dage inden, han skal ind at afsone straffen for en anden voldssag.
Episoden, som den 20-årige mand mandag eftermiddag sad tiltalt for, går tilbage til den 6. august sidste år. Og det var småt med hukommelsen, da han i Retten skulle afgive forklaring om begivenhederne på værtshuset.
Han kunne dog godt huske, at han havde tildelt en anden værtshusgæst et knytnæveslag. Slaget resulterede i to flænger i ansigtet, som måtte sys med ni sting.
Flere relevante nyheder Episoden, som den 20-årige mand mandag eftermiddag sad tiltalt for, går tilbage til den 6. august sidste år. Og det var småt med hukommelsen, da han i Retten skulle afgive forklaring om begivenhederne på værtshuset.
Han kunne dog godt huske, at han havde tildelt en anden værtshusgæst et knytnæveslag. Slaget resulterede i to flænger i ansigtet, som måtte sys med ni sting.
- få nyhedsbrevet
- Han var bare irriterende. Han kom og sagde alle mulige dumme ting. Men det er så længe siden, at jeg ikke kan huske hvad.Så dan som jeg tænker over det, har jeg bedt ham om at gå 10 gange, så kommer han hen bagved mig og siger noget, og så vender jeg mig om og slår ham, forklarede den 20-årige, der allerede fra sagens begyndelse erkendte at have uddelt knytnæveslaget.
Efter kort betænkningstid valgte dommeren og domsmænd at idømme den 20-årige 30 dages fængsel. Straffen blev givet som en tillægsstraf til en dom for vold, som den 20-årige blev idømt i januar måned. Ved den lejlighed blev han idømt tre måneders fængsel, som han begynder afsoningen af på onsdag.







