Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Halsnæs
09. februar 2012
Hundested Bibliotek er solgt
De to nye dagligvarebutikker bliver opført i en stil, så de passer ind i bybilledet. Grafik: Udlånt af Innovator A/S


Halsnæs - 11. marts 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Hundested Bibliotek er solgt til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Hundested Bibliotek er solgt

1 har anbefalet denne artikel
Hundested: Hundested Bibliotek og Lodsens Minde har endelig fået ny ejermand, og det skaber plads til nye en ny Fakta og en ny SuperBrugsen i Hundested. Det oplyser Halsnæs Kommune, der har solgt de to grunde til firmaet Innovator A/S for i alt otte millioner kroner.

Tilbage i 2008 besluttede byrådet, at grunden og bygningerne ved det nuværende Hundested Bibliotek og Lodsens Minde i Nørregade 5-7 i Hundested skulle udbydes til salg, blandt andet med henblik på opførelse af butikker til dagligvarer og udvalgsvarer.

Nu er salget effektueret, og der skal udarbejdes en ny lokalplan for det nye byggeri. Innovater A/S har præsenteret et projektforslag udarbejdet af Arkitektfirmaet Henrik Nielsen som også dækker nabogrunden med Lemckes ejendom.

Salget af det gamle bibliotek glæder borgmester Helge Friis.

- Vi har i nogle år kunnet se en nedgang i antallet af butikker i Nørregade i Hundested. Derfor er jeg glad for de nye butikker, som kommer til at styrke det eksisterende og samlede udbud af indkøbsmuligheder. Dels til fordel for borgerne i Hundested, og dels med henblik på at tiltrække de mange landliggere og turister om sommeren, siger borgmester Helge Friis, der også glæder sig over de nye arbejdspladser de to dagligvarebutikker vil medføre.

Den ny SuperBrugsen vil erstatte den nuværende på Nørregade 53 og vil samlet være på 1480 kvadratmeter. Fakta bliver noget mindre med 750 kvadratmeter, og der bliver 87 parkeringspladser til de to butikker.

Innovater A/S overtager det tidligere bibliotek den 1. december i år, og kommunen vil bruge den mellemliggende tid til at bygge det nye lokalbibliotek på det tidligere rådhus. Det forventes, at byggeriet af de to dagligvarebutikker tidligst vil stå færdigt engang til efteråret 2011.
Hundested Bibliotek er solgt

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Halsnæs



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk