Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Roskilde
10. februar 2012
Helt ny vej til Vindinge - men kun i et års tid
Sådan ser den midlertidige vej ud, som har træer på begge sider, inden den dykker ned under motorvejen.

Roskilde - 26. juli 2010 14:30
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Helt ny vej til Vindinge - men kun i et års tid til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Helt ny vej til Vindinge - men kun i et års tid

2 har anbefalet denne artikel
Roskilde: Selv om Vindinge og Roskilde bliver liggende, hvor de altid har ligget, bliver vejen mellem de to byer en helt anden fra på tirsdag.

Det skyldes, at broen, der fører Vindingevej over motorvejen, bliver lukket. På grund af udvidelsen af motorvejen skal broen rives ned til fordel for en større, som først er klar til brug i efteråret 2011. Indtil da ledes trafikken ad en midlertidig vej gennem æbleplantagen i Lillevang.

En del af strækningen benyttes den lange motorvejsafkørsel, som bliver dobbeltrettet. Al trafik fra Vindinge og ind mod Roskilde - og den modsatte vej - skal altså igennem rundkørslen på Østre Ringvej fra på tirsdag.
Helt ny vej til Vindinge - men kun i et års tid
Når broen over Vindingevej forsvinder, skal cyklister mellem Roskilde og Vindinge køre ad Lillevang, mens bilister får en helt ny, midlertidig vej. Afkørslen fra motorvejen åbnes først 15. oktober, når broen er revet ned.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Roskilde



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk