Send artiklen Greven går atter til Højesteret til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Greven går atter til Højesteret
Andre læsere anbefaler:
GISSELFELD: Erik greve Danneskiold-Samsøe har i samråd med sin advokat Christian Harlang besluttet at gå videre til Højesteret.
Fredag afviste Østre Landsret pure at behandle grevens seneste stævning mod bestyrelsen og Civilstyrelsen, men greven er altså fortsat fuldt overbevist om, at den siddende bestyrelse er ulovligt valgt, og at den derfor ikke kunne afsætte ham som overdirektør.
Erik greve Danneskiold-Samsøe fortæller til sn.dk, at han og datteren Erica Danneskiold-Samsøe vil afvise bestyrelsens tilbud om at lade Erica fortsætte som overdirektør.
Flere relevante nyheder Fredag afviste Østre Landsret pure at behandle grevens seneste stævning mod bestyrelsen og Civilstyrelsen, men greven er altså fortsat fuldt overbevist om, at den siddende bestyrelse er ulovligt valgt, og at den derfor ikke kunne afsætte ham som overdirektør.
Erik greve Danneskiold-Samsøe fortæller til sn.dk, at han og datteren Erica Danneskiold-Samsøe vil afvise bestyrelsens tilbud om at lade Erica fortsætte som overdirektør.
- få nyhedsbrevet
Det spørgsmål må vente til Højesteret har talt, lyder det fra Erik greve Danneskiold-Samsøe.








