Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Kalundborg
24. maj 2012
Foto: Maja Andersen
Kalundborg - 11. februar 2012 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Godt jeg ikke lå i min seng til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Godt jeg ikke lå i min seng

Bettina Sørensen står midt i et mareridt.

Da hun kom hjem til sin bopæl på Vinkelvej, var et vandrør sprunget på førstesalen.

- Der lugtede meget underligt, da jeg åbnede døren. Sådan af sauna og her var meget varmt og fugtigt. Så jeg gik hen til døren ind til soveværelset, men jeg kunne næsten ikke åbne den. Jeg kunne ikke rigtigt se noget derinde, fordi det var mørkt, men pludseligt fik jeg bare råbt; loftet er faldet ned, fortæller hun.

Det er altid hos naboen

Bettina Sørensen var syg torsdag morgen og var taget hjem til sin mor for at få lidt selskab.

Omkring kl. 22 samme aften blev hun hentet af sin kæreste og kørt hjem. Der ventede hende derfor noget af et syn, da hun gik ind ad døren og opdagede, at et vandrør var sprunget på førstesalen og havde pøset omkring 10 kubikmeter vand ud på gulvet. Det betød, at det meget varme vand frigav damp, og isoleringsmaterialet blev så tungt, at træ-loftet faldt ned i hendes soveværelse.

- Jeg fik en sms fra varmeværk, nærmest da jeg trådte ind ad døren. Det var meget underligt, men jeg er da glad for, at jeg ikke lå i min seng, da det skete, fortæller hun.

Bettina Sørensen ved endnu ikke hvornår, hun kan vende hjem og sove.
Godt jeg ikke lå i min seng
Ydermuren er mærket af de store vandmasser, der væltede ud af et rør i flere timer torsdag. På jorden ligger lidt af vandet, der er iblandet en lysegrøn sporingsfarve for at kunne adskille det fra vandværksvand.
Foto: Maja Andersen

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Kalundborg



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen