Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
08. februar 2012
425 pensionister til kræmmerfrokost
Godt 425 pensionister sørgede for, at frokosten på kræmmermarkedet var udsolgt i år.


Hillerød - 03. september 2010 17:10
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen 425 pensionister til kræmmerfrokost til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

425 pensionister til kræmmerfrokost

Hillerød: Der var helt udsolgt, da godt 425 pensionister fredag var til frokost på Hillerød Kræmmermarked. Som noget nyt, var det Grønnegadecentrets Venner, der stod for arrangementet, idet kræmmerkomiteen havde opgivet at arrangere pensionistfrokost.

- Det gik kanongodt, og vi havde nogle fantastiske hjælpere og folk til at underholde, i alt 51 personer fra Grønnegadecentret, siger Frede Leiholm, der er formand for vennerne og også medlem af bestyrelsen for Grønnegadecentret.

- Deltagerne har kun betalt 60 kroner for at være med, og det kan kun løbe rundt, fordi vi har frivillige til det hele, siger Frede Leiholm, der har stor ros til især Finn "Bager", der trods alvorlig sygdom deltog i frokosten, og John Plenov, der havde skruet underholdningen sammen.

- Vi har nu aftalt med kræmmermarkedet, at det bliver en tradition, at Grønnegadecentret står for pensionistfrokosten, oplyser Frede Leiholm.
425 pensionister til kræmmerfrokost
Næste år vil Grønnegadecentrets venner også står for pensionistfrokosten på Hillerød Kræmmermarked.
Foto: Thomas Arnbo

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk