Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Helsingør
23. maj 2012
Foto: Allan Nørregaard
Helsingør - 07. februar 2012 15:14
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Gadget skal gøre elever sunde til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Gadget skal gøre elever sunde

Espergærde: Eleverne på Espergærde Gymnasium bliver udstyret med højteknologiske armbånd, der skal overvåge deres fysiske aktivitet. Dataene skal indgå i en tværfaglig opgave. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.

Sundhed og motion er for alvor kommet på skoleskemaet på Espergærde Gymnasium. I forbindelse med anden- og tredjeårs-elevernes obligatoriske opgaver har gymnasiet nemlig fået stillet den seneste sundhedsteknologi til rådighed, og en række af elverne kan derfor i en kortere periode låne et avanceret armbånd.

SenseWear, som armbåndet hedder, kan er en lille klinisk livsstilsmonitor, der måler forbrændingen og beregner den fysiske aktivitet. Dataene kan senere trækkes ud af armbandet, og bruges til at fastlægge elevernes motionsvaner, og resultaterne deraf kan bruges i elevernes opgaver.

Søren Dissing er Idrætslærer på Espergærde Gymnasium, og han mener, at det teknologiske aspekt er med til at fange de unges opmærksomhed

- Eleverne skal overvåge sig selv og bruge deres resultater i opgaven. At de får lov til at bruge det på egen krop, gør et måske lidt abstrakt begreb forståeligt. Inddragelse af ny teknologi i forbindelse med forløbet gør jo også eleverne nysgerrige. På den måde finder de undervisningen mere meningsfuld og inspirerende, forklarer Søren Dissing.

Bruges i flere fag

Samtidig med at den lille monitor ifølge Søren Dissing kan stimulere indlæringen hos eleverne, så kan den også fungere som et tværfagligt middel de forskellige fag imellem. Søren Dissing fremhæver, at armbandet kan bruges på flere meningsfulde måder i de forskellige fag.

- I matematik kan eleverne bruge resultaterne fra armbandet til at analysere og bearbejde de datasæt, vi får ved monitoreringen. I idræt kan vi sætte resultaterne i forbindelse med generelle tendenser og landsdækkende data, og i biologi kan eleverne forholde sig til temaer som kost, ernæring, alkohol og stress, siger han.

Det er ikke kun på Espergærde Gymnasium, at man inddrager de små computer-armbånd i undervisningen. Også på Frederiksborg Gymnasium i Hillerød er armbåndene på forsøgsbasis.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Helsingør



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen