Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Fredensborg
10. februar 2012
Gå 17 minutter for at finde bus
Uden bus 336 og 339 bliver der langt at gå, når man bor i Sørup eller Endrup og skal på arbejde - hvis man da ikke har bil.

Fredensborg - 05. marts 2010 09:44
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Gå 17 minutter for at finde bus til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Gå 17 minutter for at finde bus

Andre læsere anbefaler:
Sejt ægtepar fejrede 70 år sammen
Hvis man bor i Sørup eller Endrup og skal med offentlig transport på arbejde i Hillerød, skal man have vandreskoene på, når bus 336 og bus 339 bliver nedlagt 1. april.

Knap en halv time på gåben for at komme på arbejde i Hillerød bliver hverdagen for borgere i Sørup og Endrup, der er afhængig af offentlig transport om morgenen.

Frederiksborg Amts Avis tager i dag udgangspunkt i en kvinde eller en mand, der skal møde på arbejde på Plejecenter Kirsebærbakken i Hillerød klokken 8.00 om morgenen - en arbejdsplads, der ligger omkring en halv kilometer fra Hillerød Station. I dag kører bus 336 fra både Endrup og Sørup med stoppested syv minutters gang fra Kirsebærbakken i Hillerød.

Efter den 1. april skal man fra Sørup gå i 17 minutter for at komme med bus 733E fra Hillerødvejen, der klokken 7.40 sætter borgeren af 14 minutters gang fra Kirsebærbakken. Det samme gælder for borgerne i Endrup - først 20 minutters rask gang til Tinghusvej, dernæst bus 733E og 14 minutters gang.

Princippet er det samme, når det er fyraften ved 15-tiden - bus 733E er fra den 1. april eneste bus, der kører mod Sørup og Endrup. Man kan dog også vælge at tage lokalbanen og gå fra Kratbjerg eller Fredensborg Station hjem til Sørup eller Endrup. Hvis arbejdspladsen ikke er lokalt i Hillerød, men derimod i en af byerne langs s-togsnettet mod København, slipper man ikke for gåturen fra enten Endrup eller Sørup ud til Tinghusvej eller Hillerødvejen, hvor man kan finde en bus.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Fredensborg



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk