Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Verden
23. maj 2012
Foto: Jon-Are Berg-Jacobsen /Scanpix
Verden - 03. februar 2012 17:14
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Frit slag for fotos ved Breivik-retsmøde til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Frit slag for fotos ved Breivik-retsmøde

Andre læsere anbefaler:
Fotografer kan filme og tage billeder af Anders Behring Breivik ved retsmøde i Oslo mandag.
Pressen får mandag mulighed for at fotografere og filme Anders Behring Breivik i forbindelse med et retsmøde om hans fængsling, oplyser byretten i Oslo.

Retten i den norske hovedstad har fredag drøftet det forestående retsmøde om endnu en fristforlængelse af Breiviks varetægtsfængsling, og den terrorsigtede Anders Behring Breivik har selv sagt ja til at blive fotograferet.

Det er blevet diskuteret, hvorvidt retten skulle sættes før eller efter, at Breivik bliver ført ind i retslokalet. Kun hvis retten bliver sat inden, at Breivik bliver ført ind i retssalen, gælder der ifølge de norske regler fotoforbud.

Domstolens informationsrådgiver Markus Iestra bekræfter over for nyhedsbureauet NTB, at det er blevet besluttet, at retten skal sættes efter, at Breivik er blevet ført ind, hvorved det bliver muligt at fotografere og filme ham:

- Det normale er, at retten bliver sat efter, at sigtede er ført ind, og når den sigtede har samtykket i dette, er dette fremgangsmåden.

Han tilføjer, at der ventes et kaos ved pressemødet omkring 12.30. Fotografer skal forlade retslokalet, når retten er sat.

Breivik har tidligere sagt ja til at blive interviewet af et udenlandsk medie, inden retssagen mod ham starter den 16. april.

En række medier har tidligere ansøgt om at tale med manden, som i juli sidste år myrdede 77 mennesker i Oslo og på øen Utøya, og han er ikke blevet fotograferet offentligt siden grundlovsforhøret efter anholdelsen på Utøya.

Breiviks forsvarer, Geir Lippestad, har opfordret sin klient til at sige nej til at tale med journalister, inden retssagen går i gang.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Verden



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen