Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Roskilde
23. maj 2012
Foto: Hans-Jørgen Johansen
Roskilde - 20. november 2010 12:16
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Fra kloster til kloster til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Fra kloster til kloster

Roskilde: Rejsen ender i Roskilde i den seneste bog i serien om Den Danske Klosterrute, hvor forfatteren Jens Kristian Krarup har sat sig for at gå landet igennem fra kloster til kloster.

Derfor blev receptionen for den nye udgivelse, som har fået titlen "Den Danske Klosterrute - Fra Slangerup til Roskilde" passende nok holdt i riddersalen på Roskilde Kloster.

Jens Kristian Krarup erkendte, at han havde svært ved at begrænse sig, da han skulle skrive om Roskilde.

- Roskilde var en hård nød at knække, og jeg var i tvivl om, hvor meget jeg skulle tage med. Den fylder 60 sider i bogen, og 22 af dem handler om domkirken. Det er en by med ambitioner, der ikke hviler på laurbærene, lyder hans bedømmelse.

Jens Kristian Krarup har foreløbig udgivet fire bind i serien, som det har taget ham seks år at skrive. Ifølge planen skal der udkomme yderligere fem.
Fra kloster til kloster
Biskop Peter Fischer-Møller takkede Jens Kristian Kraup for bogen og sagde, at folk nu havde fået en god guide, når de skulle ud med vandrestøvlerne.
Foto: Hans-Jørgen Johansen

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Roskilde



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen