Foto: Allan Nørregaard.
Send artiklen Forskere kritiserer støjmålinger til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Forskere kritiserer støjmålinger
3 har anbefalet denne artikel
Halsnæs: Landsforeningen Infralyd og Miljø, der repræsenterer støjplagede borgere, kritiserer miljøstyrelsen for at anvende misvisende metoder til måling af lavfrekvent støj. Forskere fra Aalborg Universitet bakker op.
- Med den metode, som Miljøstyrelsen anvender, er der stor risiko for, at man måler for lavt, lyder det således adjunkt ved universitetets Sektion for Akustik Christian Sejer Pedersen til Frederiksborg Amts Avis.
I Miljøstyrelsen afviser Jørgen Jakobsen imidlertid, at der skulle være noget i vejen med hverken de gældende grænseværdier eller de af milljøministeiret anviste målemetoder.
Flere relevante nyheder - Med den metode, som Miljøstyrelsen anvender, er der stor risiko for, at man måler for lavt, lyder det således adjunkt ved universitetets Sektion for Akustik Christian Sejer Pedersen til Frederiksborg Amts Avis.
I Miljøstyrelsen afviser Jørgen Jakobsen imidlertid, at der skulle være noget i vejen med hverken de gældende grænseværdier eller de af milljøministeiret anviste målemetoder.
- få nyhedsbrevet
- Vi følger med i den faglige udvikling omkring lavfrekvent støj, og vi har indtil videre ikke set noget belæg for, at vores grænser eller målemetoder skulle være misvisende, siger han og understreger, at Miljøministeriet ikke kan gøre noget for de støjplagede borgere, så længe ingen målinger viser overskridelser af de fastsatte grænseværdier.
Læs mere i Frederiksborg Amts Avis fredag.








