Kirkehavegaard bliver blandt andet brugt til forskellige udstillinger som her, hvor det er Farvegladerne, der viser frem. Men huset bliver ikke brugt nok, og det skal der nu laves om på.
Foto: Lars Skov
Foto: Lars Skov
Send artiklen Foreninger, kultur eller pensionister på Kirkehavegaard? til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Foreninger, kultur eller pensionister på Kirkehavegaard?
1 har anbefalet denne artikel
Allerød: Kulturhus, forsamlingshus eller pensionisthus? Kirkehavegaard bliver brugt for lidt, og derfor tages den fremtidige brug af bygningen nu op til overvejelse.
I dag kan Kirkehavegaard beskrives som et forsamlingshus, som borgerne for eksempel kan leje til at holde fester i. Der bliver også holdt kunstudstillinger, ligesom både kommunen og foreninger har mulighed for at bruge det til møder, kurser, foredrag og koncerter. Derudover bruges ejendommens hovedbygning af Lokalhistorisk Arkiv samt Allerød Service. Et af forvaltningens forslag går ud på, at husets funktion fortsætter på samme måde, men at man bliver bedre til at markedsføre mulighederne for at bruge huset samt gør det lettere at booke det.
Flere relevante nyheder I dag kan Kirkehavegaard beskrives som et forsamlingshus, som borgerne for eksempel kan leje til at holde fester i. Der bliver også holdt kunstudstillinger, ligesom både kommunen og foreninger har mulighed for at bruge det til møder, kurser, foredrag og koncerter. Derudover bruges ejendommens hovedbygning af Lokalhistorisk Arkiv samt Allerød Service. Et af forvaltningens forslag går ud på, at husets funktion fortsætter på samme måde, men at man bliver bedre til at markedsføre mulighederne for at bruge huset samt gør det lettere at booke det.
- få nyhedsbrevet
Det andet forslag er, at Kirkehavegaard i stedet skal forvandles til det kulturhus, det oprindeligt var tænkt som. Det vil dog ifølge forvaltningens oplæg kræve en fast bemanding i huset til at koordinere og varetage de kulturelle aktiviteter. Det er en opgave, som der i dag ikke er afsat penge til at løfte i budgettet.
- Det er rigtigt, at det oprindeligt var tænkt som et kulturhus, men mere er blevet et foreningshus. Og min indstilling til udvalget vil være, at vi kører videre med det, som det er nu, men at vi bliver bedre til at reklamere for det. Jeg synes ikke, vi har været gode nok til at gøre opmærksom på de muligheder, der er for at bruge Kirkehavegaard, siger Flemming Villadsen.
Forvaltningens tredje forslag til til brug af stedet er, at Kirkehavegaard fremover anvendes som foreningshus med tilknytning til ældreområdet og bruges til de aktiviteter, der i dag foregår i Pensionisthuset på Skovensvej. Et hus, der senest i juni næste år skal rømmes på grund af svamp i bygningen.
Forslaget om at anvende Kirkehavegaard som nyt Pensionisthus har Flemming Villadsen dog svært ved at se blive til noget, da der er truffet en politisk beslutning om, at Pensionisthuset skal ligge i bymidten.
- Lad os nu se, hvad der sker i udvalget, men det vil af mange nok anses som et lidt kontroversielt forslag. Men vi har jo bedt forvaltningen om at komme med idéer, og derfor er det dukket op, siger han.






