Foto:
Send artiklen Forchhammer konkurs til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Forchhammer konkurs
Andre læsere anbefaler:
Nordsjælland: Den tidligere milliardær Peter Forchhammer er gået personlig konkurs. Det skriver business.dk. For to år siden blev finansmanden ellers nævnt som en af Danmarks rigeste mænd.
Peter Forchhammer havde til det sidste forsøgt at få et forlig i stand med den halve snes banker, som havde finansieret finansmanden. Men to af bankerne sagde nej og trak dermed tæppet væk under ham. Peter Forchhammer havde ellers sagt ja til at sælge alle personlige ejede aktiver som f. eks. en ejendom i Sydfrankrig og en luksusbåd samt skaffe ti millioner kr.
Flere relevante nyheder Peter Forchhammer havde til det sidste forsøgt at få et forlig i stand med den halve snes banker, som havde finansieret finansmanden. Men to af bankerne sagde nej og trak dermed tæppet væk under ham. Peter Forchhammer havde ellers sagt ja til at sælge alle personlige ejede aktiver som f. eks. en ejendom i Sydfrankrig og en luksusbåd samt skaffe ti millioner kr.
- få nyhedsbrevet
»Det ærgrer mig grusomt, at bankerne ikke vil acceptere et forlig. Jeg synes, de burde give mig en chance for at starte forfra,« siger Forchhammer til business.dk.
Trods den personlige konkurs kan Forchhammer og familie fortsat bo i familiens villa. Den står nemlig i hustruens navn.
Årsagen til den personlige nedtur skal findes i Forchhammers holdingselskab Synerco, som i 2008 gik konkurs efter et aktiedyk. Gælden i Synercos konkursbo er på godt 600 millioner kroner.
Synerco havde investeret i bl.a. vindparkvirksomheden Greentech, finanskoncernen Capinordic og vind- og ejendomsselskabet Eurotrust. Desuden i en række ejendomme i Polen, Tyskland og Bulgarien.
Startede med skoleblad
Peter Forchhammer blev kendt i finanskredse, da han i 1997 købte Nordsjælland Sommerpark og Zoo Zity, der siden blev erklæret konkurs. Samme skæbne blev det til for rejseselskabet Sunny Tours.Siden fungerede Peter Forchhammer som en slags investeringsrådgiver for folk som Erik Damgaard og Finn Helmer, der tjente millioner salget af NKT-selskabet Giga.
De fleste af Forchhammers investeringer samledes i holdingselskabet Synerco ApS, hvor egenkapitalen i 2007 rundede en halv milliard kroner.
Peter Forchhammer startede som 14-årig med at udgive et skoleblad og importere regnemaskiner og siden fulgte studentereksamen fra Holte Gymnasium.
I oktober 2008 blev Peter Forchhammer tvunget til at konkursbegære Synerco ApS. Det kom efter massive kurstab på aktieinvesteringerne, der var belånt i banker som Forstædernes Bank og MaxBank.








