Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Næstved
23. maj 2012
Foto:
Næstved - 16. februar 2012 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Forargelse over dummebøde til ældre til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Forargelse over dummebøde til ældre

2 har anbefalet denne artikel
Næstved: Bent Hesselmark fra Ældresagen er forarget. Han reagerer efter at have læst i Sjællandske om 77-årige Erling Nielsen, der i et forsøg på at betale en p-bøde, kom til at betale et ekstra gebyr på 25 kroner for at betale kontant.

- Det er forargeligt. De ældre har jo igennem et langt liv betalt skat, siger Bent Hesselmark til Sjællandske.

Erling Nielsen fik smidt et gebyr oven i sin parkeringsbøde, da han mødte op på Borgerservice for at betale p-bøden med kontanter .

- Det kan ikke være rigtigt, at de ældre nu også skal betale medarbejdere i Borgerservice for at passe deres arbejde, siger Bent Hesselmark.

Kontanter er gangbar mønt

Formanden for omsorgsudvalget i Næstved Byråd, John Lauritzen, S, har forståelse for borgernes undren over gebyret.

- Det maner til eftertanke. Penge er jo stadig et gangbart betalingsmiddel i det her land.

- Det er et af de politiske dilemmaer, vi støder på, når vi prøver at effektivisere, siger John Lauritzen, der indrømmer, at i effektiviseringen navn er der borgere, der kommer i klemme.

En af dem er Erling Nielsen. Han kan ikke betjene sig selv via internettet, når han skal indbetale et girokort til Næstved Kommune.

Fra om få år er det meningen, at al brevveksling med det offentlige skal ske elektronisk. Desuden skal alle betalinger foregå elektronisk. Det bliver obligatorisk. I hele landet.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Næstved

NETDEBATTEN ( 1 indlæg )
Det er tankevækkende at de personer der pålægger andre (ældre) at de skal foretage alle deres betalinger og henvendelser til det offentlige via PC, sidder i stillinger hvor de, lige så snart der er problemer med computer eller programmer, straks kan henvende sig til en IT-afdeling og inden for kort tid få klaret deres IT problemer.
De samme personer forlanger at ældre skal anskaffe en computer med dertil hørende relevante programmer, oprette netbank, sikre sig at computeren er opdateret med virusprogrammer, Spyware mv.
Derhjemme kan de så sidde og se deres robotstøvsuger køre rundt, og hvis det er helt vildt kan de på skærmen få deres genoptræningsprogram, medens den ugentlige mad varmes i mikroovnen. Hvor er den personlige betjening og den nære kontakt blevet af.

mvh
Bent Thygesen



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Se web-tv fra Næstved
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen