Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Køge
23. maj 2012
Foto: Bjørn Armbjørn
Køge - 19. februar 2011 19:00 Opdateret 20. februar 2011 14:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Forældre danner front mod kommune til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Forældre danner front mod kommune

8 har anbefalet denne artikel
Køge: Diagnosen kommer oftest som lyn fra en klar himmel og typisk få måneder efter, at barnet er begyndt i 0. klasse. Midt i ragnarok knalder kommunen døren i og lader børn og forældrene sejle deres egen sø.

Sådan har adskillige forældre i Køge Kommune oplevet det, når deres ellers normaltbegavede barn har fået stillet en eller flere af de uheldbredelige diagnoser: Autisme, ADHD eller Tourettes syndrom.

Torsten Lykke Hansen er far til to specialbørn og går så langt som til at mene, at kommunen i samme øjeblik betragter forældrene som fjender, fordi børnene vil koste det offentlige flere penge end normale børn.

- Men hvis vi som forældre ikke kan holde til presset, vil det blive endnu dyrere, for så ender børnene på en døgninstitution. Alene af dén grund bør kommunen tage sig sammen og hjælpe os i stedet for at modarbejde os, siger han.

Sammen med Lasse Jessen, der er far til ét specialbarn, har han nu oprettet Foreningen for forældre med specialbørn i Køge Kommune.

Specialbørn.dk

Foreningen, som foreløbigt har syv medlemmer, har også en hjemmeside på www.specialbørn.dk. Hjemmesiden vil blive udbygget lidt efter lidt, og senere tilknyttes foreningen professionelle socialrådgivere, som skal guide forældrene gennem kommunale jerndøre og lovgivningsmæssige vildnis.

Som forældre har man al mulig brug for støtte.

Det kræver mere end almindelig styrke at komme videre efter det hårde knockout og at få skuden vendt mod helt nye og ukendte destinationer.

Ifølge Ursula er skilsmisseprocenten blandt forældre til specialbørn 80 procent.

Hvis kommunen blot løfter alle parader og bygger tykke mure istedet for at varetage barnets tarv, som den har pligt til, er der ikke lagt til sammenbruddet.

I værste fald må forældre gå fra hus og hjem og går altså også meget ofte fra hinanden.

Ensomheden

Ursula, Torsten og Lasse forklarer, at målet med den ny forældreforening er at stå stærkt overfor kommunen i ønskerne og kravet om en rimelig tilværelse for børnene og deres familier.

Men den skal samtidigt være en lokal platform for gode råd og vejledning, aktiviteter for forældre og børn, erfaringsudveksling og netværksdannelser.

- Vi føler os nemlig meget alene i vores bekymringer og kampen mod Køge Kommunes uhyrligheder, fastslår Torsten, og Ursula bidrager med:

- Man føler sig socialt marginaliseret, både som forældre og børn.

Torben Aastrup, der er far til et specialbarn, har også følt sig meget alene og kun båret oppe af sin kæreste, barnets bedstemødre og en meget forstående arbejdsgiver.

Han var faktisk årsag til, at Torsten og Lasse fandt sammen efter at de havde læst om Torbens kamp mod kommunen i Dagbladet.

Han bakker fuldt ud op om foreningen og glæder sig især til, at der bliver åbnet et kontakt- og debatforum på hjemmesiden.

- Man stilles jo overfor så uendeligt mange spørgsmål hver eneste dag, og det vil være rart at kunne drøfte dem med andre her og nu, forklarer han.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Køge



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Læs også Køgenu.dk
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen