Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Halsnæs
08. februar 2012
Flere skolekantiner i Halsnæs
Magleblikskolen er den ene af de to skoler i Halsnæs, der allerede har en skolekantine. Nu kan eleverne på Enghave-, Lerbjerg- og Ølsted Skole se frem til også at kunne gå i kantinen og spise frokost. Fotos: Allan Nørregaard.


Halsnæs - 10. september 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Flere skolekantiner i Halsnæs til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Flere skolekantiner i Halsnæs

Halsnæs: I fremtiden skal alle skolebørn i Halsnæs kunne gå i kantinen og spise deres frokost. Det er visionen i Halsnæs Kommune. Og nu kommer kommunen et lille skridt nærmere målet.

I udvalget for familie og børn i Halsnæs har man nemlig besluttet, at der nu skal tages hul på indretningen af flere skolekantiner, så det ikke bare - som nu - er børnene på Storebjergskolen i Hundested og Magleblikskolen i Frederiksværk, der kan købe sig et varmt eller koldt måltid mad i frostpausen.

I første omgang kan eleverne på Enghave-, Lerbjerg- og Ølsted Skole i prioriteret rækkefølge se frem til en kantine. Den samlede pris er beregnet til 2,4 millioner kroner, som kommunen henter i den særlige lånepulje på kvalitetsfondsområderne 2010.

Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Flere skolekantiner i Halsnæs

Foto: Allan Nørregaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Halsnæs



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk