Du er her:  Forsiden >> 100>> E.On
04. februar 2012
E.On - 10. oktober 2009 07:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Fjernvarme til rimelige priser til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Fjernvarme til rimelige priser

1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Debat: Gennem den sidste tid har flere læsere bedt mig om at få ændret varmeforsyningsloven hurtigt, så de kan få rimelige varmepriser. Baggrunden er, at en række fjernvarmekunder på Sjælland har betalt urimeligt høje priser for deres fjernvarme.

Derfor forhandler Energitilsynet og selskabet E.ON nu om varmeprisen.

Lad mig gøre det helt klart, at jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at forbrugerne får rimelige varmepriser. Så snart Energitilsynet og E.ON har afsluttet deres forhandlinger om varmeprisernes størrelse, så skal varmepriserne ændres. Og dette skal ikke vente på en lovændring. Kan parterne ikke blive enige, så kan E.ON få et påbud om at etablere rimelige varmepriser.

Som den ansvarlige minister vil jeg ændre loven, så Energitilsynet fremover har optimale redskaber til at kontrollere E.ONs priser. Det sagde jeg allerede, da Energitilsynet kom med deres afgørelse. Derfor er Energitilsynet og Energistyrelsen ved at forberede mulige lovændringer, så tilsynet kan få fuld og tilstrækkelig adgang til at kontrollere selskabernes priser. Der sker altså noget i sagen.

Tilbage til forsiden  >> 100 >> E.On