Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Roskilde
09. februar 2012
Fire elever stod bag brand
Det var fire elever som stod bag en brand på Gadstrup Skole tilbage i maj.

Roskilde - 01. september 2010 14:15
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Fire elever stod bag brand til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Fire elever stod bag brand

Roskilde: Tips fra vidner fik politiet på sporet af de gerningsmænd, som tidligere på året stod bag en brand på Gadstrup Skole. Det viste sig, at det var fire af skolens egne elever, som stod bag.

Mellem den 26. og 27. maj i år satte de fire elever ild til nogle medbragte træstumper i skolens teknikrum og smadrede ovenlysvinduer for omkring 10.000 kroner med sikringer, som de tog fra stedet. Nu har de indgået et forlig med politiet og skolen.

- De deles om at betale erstatningen på nogle og tyve tusind kroner. Derudover har skolelederen og SSP-læreren været på hjemmebesøg hos de fire elever, og i fredags blev de øvrige elever briefet om, at sagen nu er afsluttet fra vores side, siger Dorrit Damm-Ottesen.

Hun vil ikke ud med, hvor gamle de fire elever er, men siger til DAGBLADET Roskilde, at de på hændelsestidspunktet var under den kriminelle alder, som i foråret stadig var 15 år. De har forklaret, at ildspåsættelsen var tænkt som drengestreger, og at der tilsyneladende ikke lå nogen hævntogt bag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Roskilde



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk