Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Helsingør
20. maj 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat

Hver tatovering har en historie.
Foto: Thomas Olsen
Helsingør - 25. august 2012 14:12 Opdateret 25. august 2012 14:14
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Festival vil se dine "tusser" til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Festival vil se dine "tusser"

Helsingør: Går du rundt med en ordentlig tusch på overarmen, en fotomodel i maven og en ustyrlig lyst til at dele historien bag din helt personlige tatovering med en større skare?

Så er det måske dig, der skal være med, når Toldkammeret til oktober i forbindelse med Knejpefestivalen laver en fotoudstilling om tatoveringer og historierne bag.

Ideen om en udstilling med tatoveringer udspringer af, at Kulturværftet i forvejen afholder den årlige Knejpefestival i oktober rundt om på byens knejper og i Toldkammeret. Her er der som bekendt fokus på sømandsmusikken fra verdenshavene, og siden tatoveringer nærmest er synonym med havets farende svende, lå det lige for at lave en tatoveringsudstilling i Toldkammeret i forbindelse med festivalen.

Udover udstillingen i Toldkammeret, vil Kulturværftet vise historiske tatoveringer med afsæt i den viden og det materiale, som Museet for Søfart råder over.

Udstillingen, som vises i Toldkammeret, bliver nutidig og med fotos af byens egne borgere. Så har man lyst til måske at blive en del af den kommende udstilling i Toldkammeret, så er alt, du skal gøre, at tage et foto med din mobil af din tatovering, skrive to linjer om, hvorfor du har fået din tatovering, maile begge dele i en mail til adressen tatovering toldkammeret.dk senest fredag 31. august.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Helsingør



Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk