Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Sport>> MTB Marathon
23. maj 2012
Foto: Allan Nørregaard
MTB Marathon - 31. august 2009 14:48
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen En frisk familie på farten til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

En frisk familie på farten

Andre læsere anbefaler:
NORDSJÆLLAND: På søndag stiller familien Hansen til start i årets Merida MTB marathon i Hillerød. Hele tre generationer er repræsenteret i skikkelse af Jørgen Emil på 64, Bjørn på 40 og Magnus på 14.

Familiens seniorrytter Jørgen Emil Hansen er det store forbillede, og har en stor tohjulet karriere bag sig. i 1966 stod han således øverst på podiet efter et veloverstået verdensmesterskab i 100 kilometer holdkørsel, og i 1976 nappede han en OL-bronzemedalje i Montreal.

Jørgen Emil Hansen var med til at dominere dansk cykelsport dengang, men stoppede sin professionelle karriere i 1982.

- Når man har været topidrætsmand, så skal man holdes i gang. Ellers bliver jeg irritabel, fortæller Jørgen Emil Hansen.

Derfor begyndte han på triatlon i 1986 og blev verdensmester fire år senere på Hawaii.

Kun for sjov

I dag godt 20 år senere holder den erfarne atlet sig stadig i gang, men nu er det kun for sjov, og for at holde sig i gang.

- Jeg er mæt af konkurrencen. Det er mere uforpligtende nu. Når man har kørt på den anden side af jerntæppet, som jeg siger, så savner man det ikke.

Baghjul og hjulspor

Sønnen Bjørn Hansen blev ikke tvunget til at følge i sin succesfulde fars hjulspor. Han begyndte først at cykle for syv år siden, da en fodboldskade tvang ham til at skifte sportsgren.

Bjørn cykler kun på hobbyplan, men er alligevel afsted hver søndag. Ofte med sin søn Magnus.

Magnus er netop startet i Hillerød cykelklub og er allerede stukket af en gal cykelmyg. Som 11-årig deltog han imidlertid i Merida MBT marathon for første gang.

Trods den store fælles interesse plejer familien ikke at træne sammen.

- Nogle enkelte gange har jeg været ude med ham, men når han rigtigt begynder at træde igennem, så får jeg baghjul, griner Bjørn Hansen.

Familien Hansen kører da heller ikke om kap i søndagens løb. De tre generationer stiller op i tre forskellige distancer, og det handler blot om at gennemføre på en tilfredsstillende tid, og så selvfølgelig om at have det sjovt.
En frisk familie på farten

Foto: Allan Nørregaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Sport >> MTB Marathon


SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen