Foto: Maj-Britt Holm
Send artiklen En dag med masser af skak til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
En dag med masser af skak
Frederikssund: Lørdag havde Frederikssund Skakklub fyldt Kulturhuset Elværket med store og små skakspillere til klubbens årlige turnering, og der var dyb koncentration blandt alle skakspillerne.
I alt 88 skakspillere var med i turneringen, hvor der både deltog rutinerede mesterspillere og juniorer helt ned til fem år. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Deltagerne kom primært fra Nordsjælland og Københavnsområdet, men der var også skakspillere fra fjernere egne af landet som Vejle, Skanderborg, Næstved og Jyderup.
Flere relevante nyheder I alt 88 skakspillere var med i turneringen, hvor der både deltog rutinerede mesterspillere og juniorer helt ned til fem år. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Deltagerne kom primært fra Nordsjælland og Københavnsområdet, men der var også skakspillere fra fjernere egne af landet som Vejle, Skanderborg, Næstved og Jyderup.
- få nyhedsbrevet
Mesterklassen var besat med nogle af landets stærkeste spillere. Favoritten var den tidligere Danmarksmester Jens Kristiansen, der er bosat i Frederiksværk. Han måtte dog nøjes med andenpræmien på 1000 kroner, som var udsat af Nordea i Frederikssund.
Førstepræmien på 3000 kroner var sponsoreret af Topdanmark, og den gik til Jacob Carstensen fra Brønshøj. I samme række scorede den lokale Daniel Andersen 3 ud af 7 mulige point, men det var ikke nok til en præmie. Frederikssund Skakklub hentede dog en præmie i 2. klasse, hvor Stefano Sias blev nummer fire med 4,5 point.
Læs mere i Frederiksborg Amts Avis mandag.









