Elgen blev set i Kvistgård efter at have været forsvundet i fire dage.
Send artiklen Elg bevæger sig sydpå til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Elg bevæger sig sydpå
Elgbesøg for ti år siden: Den svenske elg, der onsdag gik i land ved Hornbæk i Nordsjælland, bevæger sig sydpå. Efter fire dage i skjul, er elgen set af private i området mellem Nyrup og Kvistgaard vest for Espergærde både lørdag aften og søndag morgen, oplyser vagthavende ved Helsingør Politi.
Det betyder, at elgen har vandret cirka 15 kilometer siden onsdag. Helsingør Politi har underrettet skovfogeden, og agter iøvrigt at lade det store dyr være i fred, så længe det holder sig væk for trafikken og i øvrigt ikke skaber problemer. Elgens sydlige retning giver dog grund til bekymring. Den er nu tæt ved Helsingør-motorvejen, og må tage en mere vestlige retning mod Esrum Sø og Gribskov, hvis den skal finde ro for mennesker. Ellers risikerer den at omkomme af stress eller blive aflivet af sikkerhedshensyn. Mange lystjægere har allerede tilbudt at tage livet af det stolte dyr.
Flere relevante nyheder Det betyder, at elgen har vandret cirka 15 kilometer siden onsdag. Helsingør Politi har underrettet skovfogeden, og agter iøvrigt at lade det store dyr være i fred, så længe det holder sig væk for trafikken og i øvrigt ikke skaber problemer. Elgens sydlige retning giver dog grund til bekymring. Den er nu tæt ved Helsingør-motorvejen, og må tage en mere vestlige retning mod Esrum Sø og Gribskov, hvis den skal finde ro for mennesker. Ellers risikerer den at omkomme af stress eller blive aflivet af sikkerhedshensyn. Mange lystjægere har allerede tilbudt at tage livet af det stolte dyr.
- få nyhedsbrevet
/ritzau/







