Foto:
Send artiklen Ekstremist med hash og kugler til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Ekstremist med hash og kugler
Nordsjælland: Den 37-årige, stærkt højreorienteret mand fra Vejby, der i 2007 fik seks måneders fængsel for at opfordre til et brandattentat mod daværende Indenrigsminister Lars Løkke Rasmussens hjem i Græsted, skal i dag for retten i Hillerød. Denne gang er han tiltalt for at have været i besiddelse af otte skarpe patroner til en salonriffel - og 1,5 kilo cannabis.
Den 37-årige er tidligere talsmand for Dansk Front, indtil han blev sparket ud af foreningen, da han havde siddet varetægtsfængslet i fem måneder i 2006. Han blev fængslet efter han på den venstreorienterede hjemmeside bzby.dk havde skrevet, at "Indenrigsministerens bopæl vil være et oplagt mål for at skabe debat om Ungeren" i et indlæg, der kædede opfordringen sammen med det brandattentat, som daværende Integrationsminister Rikke Hvilshøjs hjem var udsat for i juni 2005.
Flere relevante nyheder Den 37-årige er tidligere talsmand for Dansk Front, indtil han blev sparket ud af foreningen, da han havde siddet varetægtsfængslet i fem måneder i 2006. Han blev fængslet efter han på den venstreorienterede hjemmeside bzby.dk havde skrevet, at "Indenrigsministerens bopæl vil være et oplagt mål for at skabe debat om Ungeren" i et indlæg, der kædede opfordringen sammen med det brandattentat, som daværende Integrationsminister Rikke Hvilshøjs hjem var udsat for i juni 2005.
- få nyhedsbrevet
Den 37-årige blev i maj 2007 idømt otte måneders fængsel ved retten i Helsinge - en dom Østre Landsret senere nedsatte til seks måneder. Dommen gjaldt også en for grov overtrædelse af våbenloven, da politiet ved en ransagning i mandens hjem havde fundet og beslaglagt en halvautomatisk militærkarabin og en salonriffel samt ammunition.







