Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
23. maj 2012
Foto: Svend Klarskov
Hillerød - 07. februar 2012 15:39
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen E.On tror på salg af varmeværk til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

E.On tror på salg af varmeværk

Hillerød: Efter mere end et års forhandling er et salg af E.Ons fjernvarmeværk i Skævinge til Hillerød Forsyning nu rykket ganske tæt på. Det vurderer direktør i E.On Varme Henrik Rasmussen.

- Det nye er, at vi tror på, at der kommer en løsning i nærmeste fremtid, som går ud på at vi afhænder værket. Vi har genoptaget kontakten med Hillerød Forsyning og sat hoveder i blød på at få konstruktive varmepriser i Skævinge. Vi har mødtes ved et par lejligheder i slutningen af sidste år og i starten af i år. Vi er positive begge parter og ser vigtigheden af en hurtig løsning. Det tror vi på begge parter, siger Henrik Rasmussen.

Stor gæld

E.On meldte allerede i sidste uge ud, at firmaet var parat til at sælge dets værker, hvis det er det der skal til.

- Det er en eventuel overdragelse og betingelser for det, vi diskuterer. Men det skal ses i lyset af overordnede mål om lavere varmepriser. Hvis vi fortsat er ejer i Skævinge har vi mulighed for at omskifte til afgiftsfrit brændsel eller solvarme. Men det kræver relative stor investeringer i et værk, som har relativt stor gæld. Måske er nye investeringer i et forgældet værk ikke løsning, vurderer direktøren.

Han kan godt se fordele ved at Hillerød Forsyning overtager.

- En ny ejer i form af Hillerød Forsyning har en større base, de kan relativt let tage 630 kunder i Skævinge ind, siger Henrik Rasmussen.

Bud i 2010

Det var i december 2010, at Hillerød Forsyning sendte et tilbud til E.On om at købe værket.

- Vi kom med bud, og E.On har til at starte med afvist det. Så blev der indkaldt til forhandling. Vi taler stadig sammen, og jeg håber stadig, at der kommer aftale. Men hvis ikke vi begge har nikket ja, så har vi ikke en aftale, og det er ikke sket andet, end at vi kan drøfte det, siger direktør i Hillerød Forsyning, Alaa Barky.

Hvad bliver prisen?

I Skævinge Fjernvarmelaug glæder udviklingen formanden Kim Hendry.

- Det er spændende nok, at de vil sælge værket. Spørgsmålet er bare, hvad er prisen og konditionerne? Hvad sker der over for os som brugere? Hvilke priser kommer Hillerød Forsyning med til os, hvis de skal købe det, spørger han og tilføjer, at han er ved at undersøge, om brugerne har forkøbsret til at købe forsyningsnettet til værket.

Han undrer sig desuden over, at Fjernvarmelauget ikke er blevet taget med i forhandlingerne.

- Vi er ikke blevet inviteret med rundt om bordet af Hillerød Forsyning eller E.On. Med over 40 procent af brugerne i Skævinge i vore medlemskartotek, mener vi, vi burde have rimelig indflydelse, siger Kim Hendry.

rich

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen