Og kigger man ned kan man tydeligt se duernes gøren og laden. Her er det møg og et knust due-æg i en uskøn forening.
Foto: Lars Ramlow
Foto: Lars Ramlow
Send artiklen Duer laver stort under Føtex til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Duer laver stort under Føtex
Andre læsere anbefaler:
Birkerød: Føtex og Netto i Birkerød har ikke rotter på loftet, men er plaget af duer i p-kælderen under forretningerne.
Duerne laver redder og sidder og hygger sig på rørene og kabelbakkerne under loftet, men hvad de spiser skal også ud igen. Det går ud over biler, kunder og gulvet, hvor der ligger store kager af due-efterladenskaber.
- Det er noget svineri, når man kommer for at handle madvarer. Det er uhygiejnisk og klamt. Jeg forstår ikke, hvorfor Føtex og Netto ikke gør noget ved problemet, lyder det fra forskellige kunder, Frederiksborg Amts Avis har talt med.
Flere relevante nyheder Duerne laver redder og sidder og hygger sig på rørene og kabelbakkerne under loftet, men hvad de spiser skal også ud igen. Det går ud over biler, kunder og gulvet, hvor der ligger store kager af due-efterladenskaber.
- Det er noget svineri, når man kommer for at handle madvarer. Det er uhygiejnisk og klamt. Jeg forstår ikke, hvorfor Føtex og Netto ikke gør noget ved problemet, lyder det fra forskellige kunder, Frederiksborg Amts Avis har talt med.
- få nyhedsbrevet
I Føtex er varehuschef Louis Holck Petersen udmærket klar over problemet:
- Duerne skal væk, og det kommer de også snart. Ansvaret for vedligeholdelsen af kælderen ligger i ejerforeningen "Hovedgaden 53". I det ansvar ligger også rengøring og skadedyrsbekæmpelse, fortæller varehuschefen, der sidder i bestyrelsen i ejerforeningen.
Læs mere i Frederiksborg Amts Avis lørdag






