Foto: Christian Als/Scanpix
Send artiklen Drab og selvmord hos ældre ægtepar til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Drab og selvmord hos ældre ægtepar
Andre læsere anbefaler:
Mand har dræbt sin kræftsyge kone og derefter taget sit eget liv. Han ringede først til politiet, før han affyrede de dræbende skud.
En familietragedie førte tidligt søndag morgen til et drab og et selvmord hos et ægtepar i Ishøj syd for København. Københavns Vestegns Politi fik kort før klokken syv et opkald fra en mand, der oplyste, at der "om lidt" ville være to døde personer at finde på en adresse i Ishøj.
Flere relevante nyheder - få nyhedsbrevet
Da de første betjente nåede frem, fandt de da også det ældre ægtepar dræbt af skud.
Baggrunden for tragedien er tilsyneladende, at kvinden var uhelbredeligt syg af kræft. Derfor har manden så taget beslutningen om først at skyde hustruen og derefter sig selv.
På stedet fandt politiet det jagtgevær, som har været brugt ved drabet og det efterfølgende selvmord.









