Et medlemskab i Roskilde Golfklub kan fremover købes på afbetaling.
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Send artiklen En tusse baner vejen til første tee til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
En tusse baner vejen til første tee
Roskilde: Få rabat på indskuddet eller del det op i 10 rater. Sådan lyder Roskilde Golfklubs ny tilbud til kommende medlemmer, skriver DAGBLADET Roskilde
Hidtil har man skullet betale indskuddet på 10.000 kroner ved indmeldelse. Fremover kan man afdrage indskuddet i op til 10 år. Vælger man at betale på ét gang, får men 20 procent rabat og slipper således med 8000 kroner, men beløbet kan altså komme helt ned på 1000 kroner om året, hvis man vælger afdragsordningen.
Det er den tiltagende konkurrence mellem golfklubberne, der har fået Roskilde Golfklub ti at indføre muligheden for at afdrage indskuddet.
Flere relevante nyheder Hidtil har man skullet betale indskuddet på 10.000 kroner ved indmeldelse. Fremover kan man afdrage indskuddet i op til 10 år. Vælger man at betale på ét gang, får men 20 procent rabat og slipper således med 8000 kroner, men beløbet kan altså komme helt ned på 1000 kroner om året, hvis man vælger afdragsordningen.
Det er den tiltagende konkurrence mellem golfklubberne, der har fået Roskilde Golfklub ti at indføre muligheden for at afdrage indskuddet.
- få nyhedsbrevet
- På kort sigt kommer det til at koste os noget. 75 nye medlemmer i år har betalt 750.000 kroner i indskud, og de penge kommer vi til at mangle i begyndelsen, men det er en service, vi gerne vil give vores medlemmer, og så har vi måttet spare lidt rundt omkring for at kunne gøre det, siger Aksel Nissen, formand for Roskilde Golfklub.







