Det kan ende med, at regionsrådet skal stemme om fem sygehus-løsninger på tirsdag.
Foto: Kristian Buchmann
Foto: Kristian Buchmann
Send artiklen Der kan blive fem sygehus-modeller til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Der kan blive fem sygehus-modeller
Andre læsere anbefaler:
Sjælland: Efter mødet i Region Sjællands forretningsudvalg i går kan det ende med, at fem i stedet for fire forskellige sygehus-modeller kommer til afstemning i regionsrådet på tirsdag. Politikerne skal både stemme om modellerne med Ringsted, Roskilde, Næstved og Køge som hjemsted for hovedsygehuset, men der kan blive tale om to forskellige Næstved-forslag.
Det er dels Næstved-modellen i den udgave, som politikere fra flere partier arbejder for at få igennem, og som bevarer sygehusdrift i Kalundborg og Nakskov og dels den "rene" Næstved-model, som har været i høring.
Flere relevante nyheder Det er dels Næstved-modellen i den udgave, som politikere fra flere partier arbejder for at få igennem, og som bevarer sygehusdrift i Kalundborg og Nakskov og dels den "rene" Næstved-model, som har været i høring.
- få nyhedsbrevet
- Jeg ved snart ikke, hvad jeg tror. Grundlaget fra forretningsudvalgsmødet er fire modeller, og det er med særmodellen for Næstved, men kan man ikke få den igennem, kan jeg godt leve med den "rene" Næstved-løsning, siger Venstres Bent Jørgensen, Roskilde. Han støtter en Næstved-model, fordi det vil redde akutsygehuset i Roskilde.





