Foto: Anders Ole Olsen
Send artiklen Der bliver mere opmærksomhed på benzinbiler til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Der bliver mere opmærksomhed på benzinbiler
Andre læsere anbefaler:
Allan Pedersen fra Selandia Automobiler A/S, som forhandler Ford, kalder 2011 et mærkeligt år.
- Det har ikke været, som vi har regnet med, siger Allan Pedersen og forklarer, at bilsalget har været meget op og ned, så der har været døde perioder, hvor de normalt sælger biler og omvendt.
- Eksempelvis sælger vi normalt ikke biler til privatbrug i december, men vi har ligget vandret, fortæller Allan Pedersen.
Derudover oplever han, at markedet har ændret sig, så der ikke længere kommer strøgkunder i butikken. Der dukker færre mennesker op i biludstillingen.
Flere relevante nyheder - Det har ikke været, som vi har regnet med, siger Allan Pedersen og forklarer, at bilsalget har været meget op og ned, så der har været døde perioder, hvor de normalt sælger biler og omvendt.
- Eksempelvis sælger vi normalt ikke biler til privatbrug i december, men vi har ligget vandret, fortæller Allan Pedersen.
Derudover oplever han, at markedet har ændret sig, så der ikke længere kommer strøgkunder i butikken. Der dukker færre mennesker op i biludstillingen.
- få nyhedsbrevet
- Men dem som kommer, vil noget, konstaterer sælgeren og oplyser, at forventningerne til de mindre bilmodeller Ka og Fiesta har holdt, mens C-max har solgt mere end forventet.
Allan Pedersen ser en tendens, hvor familierne tidligere havde to mellemklasse biler, men nu har de en lille bil, eksempelvis en Ka til den, som kører meget, plus en større bil når hele familien skal afsted.
- Jeg ved ikke, hvad jeg skal forvente i 2012, men vi tror, at der i 2012 er mere fokus på benzinbiler, fordi diesel og benzin koster næsten det samme, siger Allan Pedersen og forklarer, at hvis man har en dieselbil, skal man køre meget på grund af den særlige motor.
Blandt 2012-nyhederne hos Ford er da også nye benzinmotorer, hvor der bliver lavet bedre motorer, som udnytter benzinen bedre. Der kommer eksempelvis en 1,0 motor, der er tre-cylendret med turbo, så den yder 100 eller 120 hk.
- Så kører den cirka 20 kilometer på en liter benzin, fortæller Allan Pedersen.
Derudover vil 2012 også byde på en Ford B-max, som kommer til Danmark til sommer. Den er lige så stor som Fiesta, men lige så høj som C-max, og så får B-max skydedøre.
- Vi har manglet en bil til de ældre bilkunder, siger Allan Pedersen og forklarer, at de lidt ældre kunder gerne vil sætte sig ind og ikke sætte sig ned i bilen.
Han ved endnu ikke, hvad B-max kommer til at koste, men det bliver et sted mellem Fiesta og C-max.
- Den synes vi, er et rigtigt spændende projekt, og en bil vi har manglet, fortæller Allan Pedersen og pointerer, at en ny bil også giver en ny type kunder, hvilket gør det sjovt at sælge biler.



























