Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
23. maj 2012
Foto: Lars Skov
Hillerød - 24. september 2009 14:43
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Deltagerrekord til MTB Marathon til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Deltagerrekord til MTB Marathon

Hillerød: Danmarks største og længste motionsmountainbike-løb køres for 15. gang på søndag i Hillerød, og i år er interessen særlig stor, oplyser arrangørerne bag. Således regner man med i alt 1400 cykler søndag morgen, når løbet skydes i gang.

- Søndag lukkede vi for online-tilmeldingen, og da var vi oppe på 1210 deltagere. Udover det, regner vi med, at 200 ekstra vil melde sig til turen i de sidste dage op til løbet. Det bliver en ny tilmeldingsrekord, siger formand for Klub MTB-Marathon Henrik Henriksen. De mange cykelentusiaster fordeler sig søndag over tre ruter á 47, 67 og 103 kilometer.

Vil man selv gerne kaste sig ud i ømme lægge og mudder i ansigtet søndag morgen, kan man stadig nå at tilmelde sig til Merida MTB-Marathon. Det skal senest ske lørdag den 26. september mellem klokken 9.00 til 16.00 hos Øbro Cykler på slotsgade 45 i Hillerød.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen