Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Slagelse
23. maj 2012
Foto: Martin W. Hansen
Slagelse - 17. februar 2010 08:19
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Dejlig hånd sikrede "Pokergirl" puljen til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Dejlig hånd sikrede "Pokergirl" puljen

Morten Erlandsen, der i pokermiljøet er kendt som "Pokergirl", forventede ikke den store aktion de første timer af EPT.

- Jeg spiller nok dårligt en hånd den første time, fortæller han.

Strækker ud undervejs

Tirsdag og onsdag spilles de første runder af turneringen, der for alvor tager fat torsdag.

Morten Erlandsen lider ikke af overtro. - Men jeg vil gerne nå at træne og måske løbe en tur, så jeg har det godt i kroppen, fortæller pokerspilleren, der også må lave udstrækningsøvelser undervejs, fordi han på grund af en diskosprolaps ikke kan holde ud, at sidde ned længere tid af gangen.

Den korsoranske spiller håber ligesom de 192 andre spillere, der stiller op tirsdag, at han går videre til torsdagens hovedrunde.

Med sine 30.000 kroner i chips bevæger han sig til bord 21, hvor første slag skal stå. Ved bordet sidder blandt andre Claus Uhrskov, der er blevet nummer tre ved DM i poker og Magnus Borg Hansen, som tidligere er blevet nummer tre ved EPT Copenhagen.

- Bordet er nogenlunde. Når ikke man kender de andre spillere, tegner det godt, forklarer han.

Pokergirl"'s antagelse holder stik, han spiller kun ganske få hænder i de første timer og holder pænt sin beholdning på 30.000 kroner i chips.

I stedet bruger han tiden på at hilse på bekendte, skrive sms'er og snakke med de mange journalister.

- Jeg snakker lidt med folk og får nogen numre. Jeg kan næsten altid ringe til tre-fire personer efter sådan en turnering, som jeg kan bruge på vores egen side pokergirl.nu

- Når vi kommer lidt længere hen stiger presset, så bliver jeg mere stille og fokuseret.

Undervejs må Morten Erlandsen skifte bord, fordi spillerne efterhånden ryger ud og skal samles ved færre borde.

- Det er lidt irriterende, men sådan er det jo, forklarer han.

Bordskiftet skal dog vise sig, at være til hans fordel. Kort inden den lange aftenpause på en time, hvor spillerne kan spise, lykkedes det ham at vinde en stor pulje.

- Jeg ramte fire 5'ere. Det var en dejlig hånd, griner han og kan gå til pause med en samlet stak på omkring 49.000 kr. i chips.

I de kommende dage kan du følge Morten "pokergirl" Erlandsens vej mod EPT-millionerne i Sjællandske. Hovedrunden går i gang torsdag og finalebordet spilles søndag. Præmiepuljen er på over 22 millioner.
Dejlig hånd sikrede "Pokergirl" puljen

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Slagelse



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen