Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
10. februar 2012
De mørkeblå studenterhuer er på fremmarch

Hillerød - 20. marts 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen De mørkeblå studenterhuer er på fremmarch til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

De mørkeblå studenterhuer er på fremmarch

Det skyller ind over HTX-uddannelsen med ansøgninger fra Hillerøds folkeskoleelver. Sidste år modtog HTX-skolen i Hillerød cirka 180 ansøgninger, men her i marts er hele 237 ansøgningsbreve dumpet ind af brevsprækken, eller snarere ned i mailboksen, da al tilmelding i dag foregår elektronisk.

- Vi oplever en stor fremgang, og interessen for HTX er vokset betydeligt. Vi regner med, at der vil dumpe yderligere et par ansøgninger ind de kommende dage. Så vi skal ud og ansætte flere lærere, siger Vibeke Jonssen, der er uddannelsesforstander på HTX.

Kilden til den stigende popularitet udspringer af flere ting, mener hun:

- Vi er blevet langt mere synlige, både ved at reklamere for os selv på uddannelsesmesser, men også ved at flytte ind i bygningerne på Carlsbergvej. Og så tror jeg, at ungdomsuddannelsescentrene er blevet bedre til at spotte de elever, der passer godt til HTX. Helt overordnet mærker vi en større interesse for naturvidenskab, fysik og kemi, som mange drenge godt kan lide - de tæller 75 procent af vores elever, siger Vibeke Johnson.
De mørkeblå studenterhuer er på fremmarch
Flere unge drømmer om at tage en studenteruddannelse på HTX. Således er antallet af ansøgninger gået fra 180 sidste år til godt 240 i år.
Foto: Allan Nørregaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk