Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
23. maj 2012
Foto: Allan Nørregaard
Hillerød - 11. februar 2012 08:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen De frivillige er Grønnegades rygrad til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

De frivillige er Grønnegades rygrad

Hillerød: En vigtig årsag til, at Grønnegadecentret kan løbe rundt, er de omkring 140 frivillige, der tager sig af alt fra undervisning i stavgang og senior-it til rengøring og betjening af cafeen. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.

- De kommer selv og spørger, om de kan arbejde her. Og vi har arbejde til alle. Vi kan give dem et socialt samvær med andre. Nogle har mistet ægtefælle og venner, og deres børn og børnebørn kan ikke skabe livskvaliteten for aktive seniorer, der har brug for jævnaldrende og et hav af aktiviteter, siger Bente Most.

- Vi har også flere frivillige, der ikke synes, de er færdige på arbejdsmarkedet, selvom de er gået på pension eller efterløn. De vil stadig gerne gøre en forskel, tilføjer hun.
De frivillige er Grønnegades rygrad
- Vi bliver aldrig uvenner, for vi har heller aldrig været venner, griner en af herrerne, der er i gang med kortspillet denne formiddag.
Foto: Allan Nørregaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen