Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Holbæk
09. februar 2012
Brand giver flere tog
Masser af mennesker bruger toget til og fra Lejre og Hvalsø Stationer.

Holbæk - 22. juli 2010 15:42
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Brand giver flere tog til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Brand giver flere tog

1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Lejre/Holbæk: Det bliver nemmere at tage toget til og fra Lejre og Hvalsø, når en ny køreplan træder i kraft.

Fra mandag den 16. august vil der køre tog i begge retninger hver halve time mod København og Holbæk fra Lejre og Hvalsø Stationer. Desuden får Hvalsø-pendlerne et eksprestog, som har første stop i Valby indad. Det vil køre fra Hvalsø 6.30, 7.30 og 8.30 om morgenen.

Altsammen skyldes branden på Holbæk Station den 5. juli, hvor en hytte med signal-tekniske installationer nedbrændte. På grund af mangler ved det midlertidige signal-system kan tog ikke krydse hinanden imellem Tølløse og Regstrup en tid fremover.

I stedet udvider man togdriften ved at lade et tog i timen vende i Holbæk og køre retur til Hvalsø, Lejre og Roskilde ind mod hovedstaden. Det giver borgerne i Lejre Kommune halvtimes drift med tog i stedet for timedrift.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Holbæk



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk