Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Slagelse
22. maj 2012
Foto:
Slagelse - 15. september 2010 06:00 Opdateret 15. september 2010 06:01
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Borgmester skal vidne i banksag til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Borgmester skal vidne i banksag

Slagelse: Når den historiske retssag om bankTrelleborg starter i næste uge - den 21. september - vil Slagelses borgmester Lis Tribler (S) være at finde blandt en lang række vidner. Det fremgår af den tidsplan for sagen, som netop er blevet offentliggjort.

Borgmesteren har i lighed med en række øvrige vidner været bestyrelsesmedlem af både Fondens og bankTrelleborgs bestyrelse.

Hvorfor borgmesteren er indkaldt som vidne, er ikke helt klart, da sagsøgeren - Foreningen af Minoritetsaktionærer i bankTrelleborg - ikke ønsker at gå i detaljer omkring valget af vidner.

- Jeg kan kun sige, at vores advokat, Eigil Lego Andersen, har været meget omhyggelig med udvælgelsen af vidnerne. Men hvorfor det ene vidne er valgt frem for det andet, ønsker vi ikke at udtale os om, før sagen starter, fastslår Jan Marcher fra Minoritetsaktionærerne.

Dog står det klart, at flertallet af vidnerne var til stede på bestyrelsesmødet den aften - 20. januar 2008 - hvor bankTrelleborgs skæbne blev endeligt beseglet.

Læs mere i Sjællandske onsdag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Slagelse



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen