Send artiklen Borgmester afviser kritik af ligestilling til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Borgmester afviser kritik af ligestilling
Andre læsere anbefaler:
Allerød: Det er ikke et problem for ligestillingen i Allerød Kommune, at ansættelsesudvalget, der skal finde frem til Allerøds kommende kommunaldirektør, udelukkende består af mænd. Det mener borgmester Erik Lund (K), som dermed afviser en kritik fra Feminine Roser i Allerød af, at Økonomiudvalgets syv mandlige medlemmer bliver ansættelsesudvalg, når afløseren for direktør Peter Funder skal findes.
- Der sidder syv medlemmer i Økonomiudvalget. De forskellige partier kunne have valgt kvinder til at sidde i udvalget, men både SF, Socialdemokraterne, Venstre og vi i Konservative har valgt en mand. Det er derfor partiernes beslutning. Hvis de ville have det anderledes, kunne de bare have valgt en kvinde, og det gælder også for Socialdemokraterne, som Feminine Roser er en del af, siger borgmesteren og tilføjer, at han som borgmester er født medlem af Økonomiudvalget for sit parti.
Flere relevante nyheder - Der sidder syv medlemmer i Økonomiudvalget. De forskellige partier kunne have valgt kvinder til at sidde i udvalget, men både SF, Socialdemokraterne, Venstre og vi i Konservative har valgt en mand. Det er derfor partiernes beslutning. Hvis de ville have det anderledes, kunne de bare have valgt en kvinde, og det gælder også for Socialdemokraterne, som Feminine Roser er en del af, siger borgmesteren og tilføjer, at han som borgmester er født medlem af Økonomiudvalget for sit parti.
- få nyhedsbrevet
Spørgsmålet om, hvordan den nye kommunaldirektør skal ansættes, er med på dagsordenen, når mændene i Økonomiudvalget mødes på tirsdag.
- Her er det min klare anbefaling, at Økonomiudvalget bliver ansættelsesudvalg. Derudover skal der udvælges en personalerepræsentant og en ledelsesrepræsentant, og her er min anbefaling, at sidstnævnte bliver en kvinde, siger Erik Lund.
Han nævner, at hvis nogen af medlemmerne i Økonomiudvalget ikke er enige i den anbefaling, kan de kræve at få sagen forelagt for byrådet.









