Send artiklen Bil brød i brand til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Bil brød i brand
1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Redningsmandskabet fra Næstved Brand & Redning måtte to gange klare brande mandag eftermiddag. Først var det en mejetærsker, som var gået i brand og siden en bil, som stod i flammer.
Vagtcentralen fik anmeldelse om branden i mejetærskeren kort efter klokken 15. Selv om det var lykkedes for landmanden at få slukket ilden, tog redningsfolkene alligevel turen forbi Skelbyvej ved Glumsø. Selv om ilden var slukket, var der stadig gløder i mejetærskeren, så redningsfolkene sørgede for en efterslukning.
Flere relevante nyheder Vagtcentralen fik anmeldelse om branden i mejetærskeren kort efter klokken 15. Selv om det var lykkedes for landmanden at få slukket ilden, tog redningsfolkene alligevel turen forbi Skelbyvej ved Glumsø. Selv om ilden var slukket, var der stadig gløder i mejetærskeren, så redningsfolkene sørgede for en efterslukning.
- få nyhedsbrevet
Godt en halv time senere kunne redningsfolkene rykke til krydset Vejlemosevej / Tybjerglillevej, hvor en personbil af ukendte årsager var brudt i brand. Også den brand blev slukket uden de store problemer.
Fotograf Martin Stenfeldt Jensen / 112-Næstved









