Du er her:  Forsiden >> Sport
29. juli 2010
Billede
Basketball All Star kamp 2010 i Næstved Hallen.


Sport - 07. februar 2010 21:21
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Basketballstjernerne legede i Næstved til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Basketballstjernerne legede i Næstved

1 har anbefalet denne artikel
BASKETBALL: Der var dømt sjov og spas, da landets bedste basketballspillere søndag satte hinandend stævne i Næstvedhallen.

Som traditionen foreskriver, når grundspillet i den bedste række nærmer sig en afslutning mødtes spillerne fra Øst- og Vestdanmark for at afgøre hvilket landsdel der er bedst i All Star-kampen. Resultatet er dog ikke så afgørende. Fra kampens start var det i stedet tydeligt, at de fudvalgte spillere kom for at hygge sig med flot og sprudlende basketball frem for disciplineret forsvarsspil. Det betød masser af dunks, forrygende afleveringer bag om ryggen samt kigge-væk-fintet a la Michael Laudrup, og blot et fåtal af lækre tacklinger og andet godt forsvarsspil.

Ud over selve kampen, der endte med en sejr på 123-117 til Vest-holdet bød stævnet også på både en dunke-konkurrence og en 3-points konkurrence. Førstnævnte blev i suveræn stil vundet af Aabyhøjs Ed Morris, mens sidstnævnte blev vundet af SISU's Thomas Rinkevicius.
Billede
Basketball All Star kamp 2010 i Næstved Hallen.
Foto: Jens Wollesen

Tilbage til forsiden  >> Sport



Fotokonkurrence - klik og læs: Skyd en skøn plet fra Sjælland
Se fodbold på web-tv
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Billedserie