Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Slagelse
10. februar 2012
Arbejdstilsynet: Elendigt arbejdsmiljø hos Harboe
Arbejdstilsynet har ved flere lejligheder kritiseret arbejdsmiljøet på Harboe.

Slagelse - 28. februar 2010 22:33
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Arbejdstilsynet: Elendigt arbejdsmiljø hos Harboe til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Arbejdstilsynet: Elendigt arbejdsmiljø hos Harboe

1 har anbefalet denne artikel
Skælskør: Det er ikke kun ungarere ansat via underentreprenører, som må tage til takke med elendige arbejdsforhold hos Harboe. Også de mange ungarske og danske medarbejdere, som Harboe har ansat, arbejder under dybt kritisable forhold.

Sådan konkluderer Arbejdstilsynet efter flere besøg på Harboes Bryggeri i sommeren og efteråret 2009. Det viser en aktindsigt, som Fagbladet 3F har fået.

I Arbejdstilsynets rapport fremgår det, at omkring halvdelen af arbejderne i produktionen er fra Ungarn, og at der er store sproglige barrierer.

»De fleste udenlandske medarbejdere taler ikke dansk og har begrænsede engelsk- og tysk-kundskaber«, skriver Arbejdstilsynet.
Men det har Harboes ledelse ikke gjort noget ved: Der er ingen arbejdsbeskrivelser på ungarsk og kun få på engelsk og tysk.

Konsekvensen er produktionsstop 20-30 gange om dagen. Stop, som kun kan udbedres af danske medarbejdere.
Konsekvensen er, at produktionen ligger langt under tidligere niveauer: Fra 100.000 til 75.000 enheder pr. dag.

- Vi ser selvfølgelig seriøst på det påbud, der er afgivet og har efterfølgende drøftet det med vores medarbejdere og med produktionsledelsen og forsøgt at rette ind så godt som muligt. En del af de ting, som er nævnt, er bragt i orden, siger Harboes koncernchef Ruth Schade.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Slagelse



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk