Dalum Papirs afdeling på Maglemølle står for at afsværte returpapir og omdanne det til renset papirmasse, som selve papirfabrikken i Dalum i Odense så bruger til fremstilling af fint grafisk papir.
Foto: Jens Wollesen
Foto: Jens Wollesen
Send artiklen Ansatte i chok over lukning til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Ansatte i chok over lukning
De ansatte på Dalum Papirs afdeling på Maglemølle i Næstved er dybt chokerede over torsdagens nyhed om, at den franske ejer vil lukke den danske papirfabrik.
- De forstår ikke, hvorfor vi skal lukke, for det er jo netop gået bedre og bedre i den senere tid, siger Steen Nielsen, tillidsmand for de 24 medlemmer af 3F, der arbejder i produktionen på Maglemølle.
Den administrerende direktør Peter Lønborg Nielsen er enig i, at det går den rigtige vej, men det er ikke nok til at redde Dalum Papir fra lukning.
Flere relevante nyheder - De forstår ikke, hvorfor vi skal lukke, for det er jo netop gået bedre og bedre i den senere tid, siger Steen Nielsen, tillidsmand for de 24 medlemmer af 3F, der arbejder i produktionen på Maglemølle.
Den administrerende direktør Peter Lønborg Nielsen er enig i, at det går den rigtige vej, men det er ikke nok til at redde Dalum Papir fra lukning.
- få nyhedsbrevet
Årsagen til lukningen skal findes i overproduktion på papirmarkedet og overkapacitet i Arjowiggins, der ud over Dalum Papir også ejer tre papirfabrikker i Frankrig. At det lige er Dalum Papir og ikke en af de franske fabrikker, som skal lukke, er der en god forklaring på.
Læs mere i Sjællandske.






