Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
19. juni 2013
e-avisen
kontakt os
nyhedsbrev
billedserier
tv
debat

Formand for U.S. Carjoy Nordsjælland Leon Vandborg regner med, at der kommer helt op mod 400 biler til amerikanerbiltræf på kræmmermarkedspladsen i weekenden. Her ses formanden siddende på sin Chevrolet Covette Stingray fra 1963.
Foto: Lars Skov
Hillerød - 11. august 2012 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Amerikanerbiler på kræmmerpladsen til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Amerikanerbiler på kræmmerpladsen

Hillerød: Formand for U.S. Carjoy Nordsjælland, som er den lokale ameriakenrbilerklub, Leon Vandborg forventer, at der kommer op mod 400 biler, når klubben her i weekenden 1.-12. auguat holder offentligt træf på kræmmermarkedspladsen ved Smørkildevej.

- Der plejer at komme 250-350 biler, men nu er der jo lovet rigtig godt vejr, så jeg kan godt forestille mig, at der kommer flere, og at vi runder 400 biler, siger Leon Vandborg.

Bilerne kommer fra hele landet, hvor der er 50-60 klubber for folk med amerikanerbiler, og også enkelte fra udlandet.

- Der er netop kommet to fra Sverige, og der er vel kommer 35-40 biler, vurderede formanden fredag omkring klokken 14.30.

Selv har Leon Vandborg en Chevrolet fra 1955 og en Chevrolet Corvette Stingray fra 1963 med på træffet. Det er 12. år, U.S. Carjoy Nordsjælland holder træf, og det er første gang på kræmmermarkedspladsen, hvor man tidligere har været i Meløse.

- Jeg tror, det er godt, vi er flyttet til kræmmermarkedspladsen, for vi er mere synlige i Hillerød, så der vil sikkert komme flere gæster, vurderer Leon Vandborg, der regner med 300-500 gæster uden biler på besøg.

- Der er gratis entré. Det sørger vore sponsorer for, og i øvrigt er træffet ikke noget, vi tjener penge, siger Leon Vandborg.
Amerikanerbiler på kræmmerpladsen
De mange gæster med de flotte biler kommer fra hele landet og skal naturligvis også bo på kræmmermarkedspladsen.
Foto: Lars Skov

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk