Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Halsnæs
10. februar 2012
Ældreråd kritiserer drop af plejehjem
Som led i delforliget vil kommunen også lave beregninger på, hvad det vil koste at indføre leve-bo miljøer i alle kommunens plejecentre. Her er det Plejecenter Humlehaven, som ofte er blevet rost for et velfungerende leve-bo miljø.

Halsnæs - 01. september 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Ældreråd kritiserer drop af plejehjem til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Ældreråd kritiserer drop af plejehjem

Halsnæs: Beslutningen om at sløjfe et ellers lovet plejecenter i Hundested vækker hovedrysten hos Ældrerådets formand Jørgen Tved. I stedet vil kommunen renovere Plejecenter Halsnæs, og det giver ingen mening, mener Jørgen Tved.

- Nu har vi i flere år fået at vide, at plejecenteret var så nedslidt, at det ikke kunne diskutteres om der skulle bygges nyt, siger Jørgen Tved.

Han undrer sig over kovendingen i byrådssalen i sidste uge i forbindelse med et delforlig, som betyder, at det ventede plejecenter i Hundested droppes til fordel for en renovering af et eksisterende. Renoveringen betyder, at flere ældre fra Hundested skal, om nødvendigt, tvangsflyttes til Frederiksværk mens renoveringen står på.

- Mange af de ældre, der bliver flyttet, vil aldrig komme tilbage igen på grund af den gennemsnitlige levetid på et plejehjem. Det er slet ikke i orden, set i lyset af de løfter man gav Hundested, siger formanden, der ellers havde troet, at især Dansk Folkeparti og SF ville stritte imod.

- Det undrer mig, at de alle er enige om det her. Jeg havde nok håbet på, at der var lidt mere kød og blod i SF. De virker jo bare som en underafdeling af Socialdemokraterne. Også DF burde have været mere oppe på mærkerne, siger Jørgen Tved, der dog understreger, at han ikke kender årsagen til kovendingen.

I Dansk Folkeparti forsvarer formand Ole S. Nielsen sig med, i stil med Venstre i gårsdagens avis, at behovet har ændret sig.

- Skal man bygge nyt skal det være af en vis størrelse, før der er økonomi i det. Som jeg har forstået det, så er der ikke nok efterspørgsel til det, og der er rigeligt med pladser i kommunen i forvejen, siger Ole S. Nielsen.

Hvis de økonomiske beregninger holder stik, vil kommunen spare cirka 4,6 millioner kroner ved at droppe planerne om det nye plejecenter.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Halsnæs



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk