Send artiklen Ældre bilist flygtede fra påkørt cyklist til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Ældre bilist flygtede fra påkørt cyklist
2 har anbefalet denne artikel
Meløse: En 44-årig kvindelig cyklist fra Melby kom alvorligt til skade, da hun på Møllerisvej tæt på Meløse Industrikvarter tirsdag omkring klokken 15.20 blev kørt ned af en ældre bilist, der efterfølgende flygtede fra stedet.
Kvinden cyklede mod Amtsvejen ad Møllerisvej, da hun blev kørt ned af en modkørende blå VW Cady med trailer, hvor nummerpladen muligvis begynder med HR. Bilisten kørte videre, men standsede længere fremme, hvor han gestikulerede til en lastbil og pegede på ulykkesstedet, ligesom han også talte med en traktorfører. Men bilsten i den blå Cady endte med at køre fra stedet uden at tilkalde hjælp.
Flere relevante nyheder Kvinden cyklede mod Amtsvejen ad Møllerisvej, da hun blev kørt ned af en modkørende blå VW Cady med trailer, hvor nummerpladen muligvis begynder med HR. Bilisten kørte videre, men standsede længere fremme, hvor han gestikulerede til en lastbil og pegede på ulykkesstedet, ligesom han også talte med en traktorfører. Men bilsten i den blå Cady endte med at køre fra stedet uden at tilkalde hjælp.
- få nyhedsbrevet
Kvinden, der bar cykelhjelm, havde brækket adskillige ribben og brystbenet samt også fået brud på kæben og ødelagt tænder. Hun blev i en lægeambulance med eskorte kørt til Rigshospitalets traumecenter.
- Hun er ikke i livsfare trods alvorlige skader, og der er ingen tvivl om, at cykelhjelmen, der var helt splintret, har haft en positiv effekt og meget vel kan have reddet hendes liv, siger funktionsleder Christian B. Have, Nordsjællands Politi til Frederiksborg Amts Avis.
Den blå Cady havde hvide nummerplader, og traileren var en ældre trailer med rust og træsider. Føreren beskrives som en ældre mand på 60-70 år. Han havde tyndt, gråt hår, måske lettere skallet, og han bar briller eller solbriller.
I Færdselsloven er strafferammen for ikke at standse og yde hjælp, når man er involveret i en trafikulykke bøde og under skærpende omstændigheder fængsel i op til ét år.
Nordsjællands Politi hører gerne fra vidner på 1-1-4.







Du ville aldrig kunne leve videre med god samvittighed hvis det var sket. Meld dig selv - du skal nok blive fundet under alle omstændigheder.