Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Greve
08. februar 2012
54 antinazister løsladt efter demonstration
billedet her er fra en masseanholdelse ved en demonstration for Ungdomshuset i 2006.

Greve - 05. september 2010 14:37
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen 54 antinazister løsladt efter demonstration til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

54 antinazister løsladt efter demonstration

Andre læsere anbefaler:
Hundige: De 54 unge, der lørdag aften blev anholdt ved nazisternes opholdssted på Hundige Strandvej, er alle sammen blevet løsladt igen.

De 54 unge kommer hovedsageligt fra Hundige og Greve området og er fra 12 år og opefter. De kastede lørdag aften sten mod politiet, der holdt de unge adskilt fra nazisterne og for at undgå yderligere uro i området, blev de alle bragt til politistationen i Roskilde, hvor de blev registreret og løsladt igen i løbet af aftenen.

Ingen af de anholdte blev sigtet for overtrædelse af straffeloven eller andet. Der var udelukkende tale om forebyggende anholdelser for at undgå yderligere uro.

Udover anholdelserne foretog politiet flere visitationer blandt andet af personer med tilknytning til det nazistiske miljø, og herunder blev en 22-årig mand fra Sønderborg sigtet for overtrædelse af våbenloven.

Han blev fundet i besiddelse af en lang stavlygte, og da politiet traf ham gik han også med et skjold, hvorpå sad et billede af Rudolf Hess.

Han havde effekterne med, hvis han skulle blive angrebet af autonome, forklarede han. Den 22-årige nægtede i øvrigt overtrædelse af våbenloven. Sagen afgøres senere i retten.

Udover de anholdte kom en større gruppe fra det autonome miljø i København til Hundige. De blev fulgt tæt af politiet, der var tilstede i stort antal. Det lykkedes at holde de autonome væk fra de anholdte, som der var oplysninger om, at de ville befri. I den forbindelse brugte politiet gas for at sprede forsamlingen.

Det lykkedes at holde parterne adskilt og omkring klokken 19 kørte de autonome retur til København sammen med personale fra Københavns Politi, der var kaldt til Hundige til assistance.

Politiet patruljerede i Hundige resten af aftenen, hvor man kunne konstatere, at der var ro i området.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Greve



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk