Du er her:  Forsiden >> Lokal>> Faxe
02. september 2010
Billede
Jean Haller er en af de sagsøgende E.ON-kunder. Han forventer en langtrukken sag, fordi afgørelsen kan få betydning for andre varmeværker.

Faxe - 08. juni 2010 10:25
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen 52 eks-kunder sagsøger E.ON til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

52 eks-kunder sagsøger E.ON

TERSLEV: 52 tidligere fjernvarmekunder hos E.ON vil lægge sag an for at få nedbragt den udtrædelsesgodtgørelse, varmeselskabet har pålagt dem. Desuden vil de have omstødt den forlængelse af udmeldelsesfristen, så den nu hedder 18 måneder frem til begyndelsen af et år.

Sagsøgerne mødes tirsdag med deres advokat, Mette Mygind, til et orienteringsmøde i Ørslev Idrætsforenings klubhus for at drøfte sagen, inden stævningen sendes afsted.

Sagens kerne er, at E.ON vil have udtrædende kunder til at være med til at betale afviklingen af selskabets gæld. Derfor har de udregnet en kvadratmeterpris for hver husstand, der svarer til andelen af E.ON Varmes samlede gæld.

E.ON-kunderne mener ikke, at de skal betale af på gælden for et ApS, hvor de ikke har indflydelse på og indsigt i, hvordan gælden er opstået, som de havde i det tidligere andelsselskab.

Energitilsynet har tidligere forkastet metoden og tilkendegivet, at gebyret skulle svare til husstandens gennemsnitlige årsforbrug. Energiklagenævnet gav dog E.ON medhold i deres anke, og sagen bliver dermed en prøvelse af de to modstridende afgørelser.

Tilbage til forsiden  >> Lokal >> Faxe

NETDEBATTEN ( 1 indlæg )
Det er på tide en gang for alle at få fastslået, at begrebet udtrædelsesgodtgørelse ikke indgår i varmeforsyningsloven. Udtrædelsesgodtgørelse hører under andelsretten, hvor en andelshaver, der ønsker at udtræde, selvfølgelig har en hvis forpligtelse til at holde resten af andelshaverne skadesløse for de økonomiske byrder, andelshaverne i fællesskab har besluttet at påføre andelsselskabet.

Desværre oplever jeg, som formand for SDE, Sammensluttede Danske Energiforbruger, at Energitilsynet og Energiklagenævnet optræder som en underafdeling af Dansk Fjernvarme. Jeg har læst mange afgørelser fra de 2 klageinstanser, hvor der henvises til Dansk Fjernvarmes fortolkning af varmeforsyningsloven eller direkte til Dansk Fjernvarmes vejledninger til kraftvarmeværkerne. Så fra at varmeforsyningsloven oprindelig der var tænkt som en forbrugerbeskyttelseslov, har de offentlige klageinstanser arbejdet sig hen mod, at tolke varmeforsyningsloven som en producentbeskyttelseslov.

Sidste skud på forbrugernes klagemuligheder er Energiankenævnet, der er nedsat bla. på foranledning af Dansk Fjernvarme, det kan derfor undre, at netop det kraftvarmeværk der deler formand med Dansk Fjernvarme melder ud, at de ikke agter at efterleve Energiankenævnets afgørelse.

Hvis der ikke strammes op på dette forhold, er forbrugerne reelt retsløse overfor både private og offentlige varmeforsyningsselskaber, og det eneste sted denne opstramning kan effektueres er desværre via domstolene.

Boe Carslund-Sørensen,
sde@energiforbrugeren.dk



Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Fotokonkurrence - klik og læs: Skyd en skøn plet fra Sjælland