Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Næstved
10. februar 2012
5000 kroner i bøde for mishandling af kanin
Børnenes kanin blev aflivet, da politiet fik anmeldelsen om dyremishandling på en adresse i Tappernøje. Et vidne fortalte i retten, at kaninen blødte og der var hul ind til knoglen. Ejeren af kaninen forklarede i retten, at der var tale om et gammelt brud. Dommeren vurderede, at der helt klart var tale om dyremishandling. Modelfoto

Næstved - 19. marts 2010 15:51
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen 5000 kroner i bøde for mishandling af kanin til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

5000 kroner i bøde for mishandling af kanin

Jeg er ingen dyremishandler - jeg er vegetar, og har hele tiden ønsket det bedste for kaninen.

Det var slutbemærkningen fra 50-årig kvinde fra Tappernøje, som torsdag forsvarede sig selv ved Retten i Næstved.

Kvinden er af russisk oprindelse og mor til to piger. Hun nægtede sig skyldig i dyremishandling.

Hul indtil knoglen

Dramaet fandt sted 23. april 2009, hvor børnene legede med kaninen på et grønt område.

En mand så, kaninen blødte fra det ene bagben. Der var hul ind til knoglen, og han bad om tale med børnenes mor.

- Hun sagde, at hun ikke havde råd til at sende kaninen til dyrlæge. Derfor ringede jeg til politiet, forklarede manden, som vidnede i retten.

Politiet sendte en patrulje ud til familien, og tog kaninen med.

Politiet ringede efterfølgende fra dyrlægen og fortalte, at enten skulle kaninen aflives eller opereres for cirka 5.500 kroner.

Kaninen blev aflivet, og den blev hentet næste dag og begravet i familiens have.

Syg mor i Rusland

Den 50-årige kvinde fik tårer i øjnene, da hun forklarede dommeren og politianklageren, at hun havde brug for penge til at besøge sin syge mor i Rusland.

Hun forklarede på gebrokkent dansk, at familien godt var klar over, at kaninens bagben vendte helt forkert.

Det skete efter en ferie i Rusland i 2008. Pigernes kanin blev passet af en dame, og da familien kom hjem havde kaninen af uforklarlige årsager beskadiget den ene bagpote. Tilfældigvis var der en russisk dyrlæge på besøg, som konstaterede, at det brækkede pote var vokset sammen igen.

En glad kanin

- Hun vurderede, at kaninen havde det fint.

- Det var en glad kanin, og den spiste godt og kunne også hoppe. Derfor var der ingen grund til at brække benet op igen, sagde den 50-årige kvinde, som erkendte at den ene bagpote vendte den modsatte vej på kaninen.

Kvinden forstod ikke, hvorfor poten pludselig blødte den dag i april, hvor pigerne havde kæledyret med ude og gå en tur.

Hun mente, den måtte have gået på asfalt. I øvrigt var hun ikke tryg ved den mand, som pigerne talte med.

Groft uforsvarligt

- Jeg er chokeret over alt det her, understregede kvinden.

Hun stirrede modløst ud i luften mens politianklageren læste en erklæring. Eksperter fra Fødevarestyrelsen vurderede at kaninen forlængst skulle have været hos dyrlægen.

"Der er tale om groft uforsvarlig behandling. Kaninen har været påført unødig smerte og lidelse. Det faktum at børnene legede med kaninen, er en skærpende omstændighed".

Dommeren gav kvinden også ret i, at hun sikkert havde gjort, hvad hun troede, var det bedste.

Det var bare ikke godt for kaninen. Kvinden accepterede en bøde på 5.000 kroner.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Næstved



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Se web-tv fra Næstved
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk