Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Halsnæs
17. maj 2012
Halsnæs - 24. marts 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen 3F chokeret over menighedsråd til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

3F chokeret over menighedsråd

2 har anbefalet denne artikel
Torup Sogns Menighedsråd lægger i et høringsbrev op til en inddragelse af gartneriassistenternes søgnehelligdage. I brevet konstaterer menighedsrådet, at det har været kutyme, at gartneriassistenterne har fri alle søgnehelligdage, 1. maj, 5. juni, 24. december og 31. december "uden at arbejdet er lagt på andre dage inden for deres 4-ugers norm."

- Menighedsrådet påtænker på den baggrund at ændre kutyme således, at din stilling som gartneriassistent fremover holdes inden for overenskomsten på dette område, skriver rådet videre til de pågældende ansatte, som indtil i dag klokken 12 kan komme med eventuelle skriftlige udtalelser.

På et lukket møde i aften skal menighedsrådet tage stilling til ændringen, som rådet vurderer at være så væsentlig, at den kan sidestilles med en afskedigelse med tilbud om genansættelse på nye vilkår.

3F har på vegne af sine medlemmer svaret, at man ganske enkelt ikke forstår skrivelsen.

- Man kan da ikke bare inddrage helligdage, siger faglig sekretær i 3F i Frederikssund-Frederiksværk Karsten Froeshøj, der anser brevet for "fuldstændig vanvittigt."

Formanden for Torup Sogns Menighedsråd Kurt Christensen ønsker ikke at kommentere sagen.

I

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Halsnæs



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen