Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Sorø
09. februar 2012
200 børn kæmpede om klub-æren
Karin Dam Pedersen stod på sidelinien og guidede sine spillere fra Dianalund Idrætsforening i Holberg-Hallen. Der var spillere fra hele kommunen til kommunemesterskabet.

Sorø - 07. marts 2010 12:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen 200 børn kæmpede om klub-æren til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

200 børn kæmpede om klub-æren

SORØ: or første gang nogensinde i Sorø blev der i weekenden holdt et kommunemesterskab i indefodbold, og at dømme efter stemningen i Holberg-Hallen, Dianalund, bliver den succes med sikkerhed gentaget igen til næste år.

En af medlevende trænere var Karin Dam Pedersen, der er ungdomsformand i Dianalund Idrætsforening og dermed en af dem, der har knoklet hårdt for at få arrangementet op at stå.

- Thomas Werk fra DIF fik ideen, som vi gik videre med til DGI Vestsjælland. De var straks med på den, og sådan kom det hele op at stå, fortæller Karin Dam Pedersen.
200 børn kæmpede om klub-æren
Den eftertragtede pokal som kommunemester passede Klaus Pedersen fra DIF godt på, mens kampene blev spillet i Holberg-Hallen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Sorø



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk